Вибір системи оподаткування — одне з ключових питань, які вирішує підприємець, реєструючи ФОП. Розуміння того, яка система — загальна чи спрощена — найкраще підійде для конкретних умов бізнесу, допоможе ФОПу оптимізувати витрати, правильно оформлювати звітність і уникнути проблем із податковою службою.
У статті розглянемо, на що звертати увагу ФОПу, обираючи між загальною та спрощеною системами оподаткування.
Що впливає на вибір системи оподаткування?
Щоб правильно обрати систему оподаткування, підприємець повинен врахувати такі чинники:
- запланований річний обсяг бізнесу;
- орієнтовний рівень витрат;
- напрям діяльності — продаж товарів, надання послуг тощо;
- кількість найманих працівників тощо.
Законодавство України передбачає дві системи оподаткування: загальну і спрощену. Розглянемо особливості кожної з них.
Загальна система оподаткування
ФОП на загальній системі сплачує всі податки, передбачені чинним законодавством. Він може отримувати працювати в будь-якій галузі, отримувати будь-який обсяг доходу і наймати будь-яку кількість працівників.
В загальній системі податки нараховуються на чистий прибуток, а не на загальний дохід. Види і розмір податків визначені в ст. 177 Податкового кодексу України. В 2025 році ФОП на загальній системі сплачує:
- податок на дохід фізичних осіб (ПДФО) — 18% від суми доходу;
- Єдиний соціальний внесок (ЄСВ) — від 22% до 200 розмірів
- мінімальної заробітної плати (1760 – 160 000 грн/місяць);
військовий збір — 5% від суми доходу.
Якщо у ФОПа є наймані працівники, він сплачує податки і за них. Якщо ФОП добровільно реєструється як платник ПДВ або його річний дохід перевищує 1 млн грн, він додатково сплачує податок на додану вартість.
Спрощена система оподаткування
Спрощена система призначена для малого бізнесу. Вона має на меті знизити податкове навантаження і стимулювати розвиток малих підприємств. ФОПи на спрощеній системі сплачують Єдиний податок.
В межах спрощеної системи виділяють чотири групи оподаткування. В кожній із них є окремі податкові ставки і вимоги до бізнесу. Зокрема, обмеження за видами підприємницької діяльності для ФОПів І – ІІІ груп вказані в ст. 291 Податкового кодексу України.
ФОПам на спрощеній системі оподаткування не можна проводити розрахунки в товарній формі — лише в грошовій (готівковій або безготівковій).
Розглянемо детальніше особливості нарахування податків для кожної групи спрощеної системи.
І група
Її обирають ФОПи, які продають товари вроздріб на ринках або надають послуги, перелік яких визначений у п. 291.7 ст. 201 Податкового кодексу України.
ФОПи І групи не наймають працівників, їхній річний обсяг доходу не повинен перевищувати 167 мінімальних розмірів зарплати (в 2025 році ця сума становить 1 336 000 грн).
Ставку єдиного податку для ФОПів І групи встановлюють сільські, селищні або міські ради залежно від виду діяльності підприємця. Розмір ставки на місяць не повинен перевищувати 10% від прожиткового мінімуму (в 2025 році — 302,80 грн). Протягом року розмір єдиного податку не змінюється.
В 2025 році ФОП І групи сплачує:
- Єдиний податок — до 10% від прожиткового мінімуму (302,80 грн/місяць);
- ЄСВ — 22% від мінімальної заробітної плати (1760 грн/місяць);
- військовий збір — 10% від мінімальної заробітної плати (800 грн/місяць).
ІІ група
ФОПи ІІ групи можуть виготовляти і продавати товари, надавати послуги населенню та іншим ФОПам, займатися готельним і ресторанним бізнесом. Вони можуть наймати одночасно до 10 працівників. Річний обсяг доходу не повинен перевищувати 834 мінімальні зарплати (в 2025 році — 6 672 000 грн).
В 2025 році ФОП ІІ групи сплачує:
- Єдиний податок — до 20% від мінімальної заробітної плати (1600 грн/місяць);
- ЄСВ — 22% від мінімальної заробітної плати (1760 грн/місяць);
- військовий збір — 10% від мінімальної заробітної плати (800 грн/місяць).
ІІІ група
Це найбільш популярна група оподаткування серед ФОПів на спрощеній системі. Її використовують для всіх видів діяльності, окрім тих, для яких застосовується лише загальна система.
ФОПи ІІІ групи можуть працювати як із резидентами, так і з нерезидентами України. Вони можуть наймати необмежену кількість працівників. Річний обсяг доходу для них становить до 1167 мінімальних зарплат (в 2025 році — 9 336 000 грн).
В 2025 році ФОП ІІІ групи сплачує:
- Єдиний податок — 3% від суми доходу для платників ПДВ, 5% — якщо ФОП не сплачує ПДВ;
- ЄСВ — 22% від мінімальної заробітної плати (1760 грн/місяць);
- військовий збір — 1% від суми доходу.
ІV група
Ця група створена для ФОПів, які ведуть фермерські господарства. Згідно зі ст. 291.4 Податкового кодексу України, ФОПи ІV групи повинні:
- виключно вирощувати, відгодовувати сільськогосподарську продукцію, збирати, виловлювати і переробляти і продавати власноруч створену продукцію;
- вести господарську діяльність за місцем податкової реєстрації (крім постачання);
- не наймати працівників — учасниками фермерського господарства можуть бути лише члени сім’ї ФОПа;
- сукупна площа земельних угідь або водного фонду повинна бути в межах від 0,5 до 20 гектарів.
Ставка єдиного податку для ФОПів ІV групи залежить від того, які угіддя вони використовують. Підприємці розраховують податкову ставку самостійно в розрахунку на 1 гектар земельної площі. Протягом року вони сплачують податки в таких пропорціях: 10% у першому кварталі, 10% — у другому, 50% — у третьому і 30% — у четвертому.
В 2025 році ФОП ІV групи сплачує:
- Єдиний податок — залежно від категорії земельних угідь;
- ЄСВ — 22% від мінімальної заробітної плати (1760 грн/місяць);
- військовий збір — 10% від мінімальної заробітної плати
Спрощена чи загальна система оподаткування — яку обрати?
Обираючи між загальною і спрощеною системами оподаткування, ФОП повинен враховувати галузь бізнесу, в якій він працює, обсяг доходів, необхідність наймати працівників тощо. Спрощена система добре підходить для малого бізнесу, оскільки звітність у ній зведена до мінімуму. Загальна система підходить для великого бізнесу, в якому ФОПи ведуть детальний облік витрат.
При виборі системи оподаткування також слід звернути увагу на такі деталі:
- Якщо річний дохід від бізнесу не перевищує ліміти, встановлені для спрощеної системи, варто обрати її.
- Для окремих напрямів бізнесу можна використовувати лише загальну систему. Наприклад, для проведення азартних ігор (пп. 1 п. 291.5.1 ст. 291 ПКУ), обміну валют (пп. 2 п. 291.5.1 ст. 291 ПКУ), торгівлі підакцизними товарами (пп. 3 п. 291.5.1 ст. 291 ПКУ), видобутку корисних копалин (пп. 5 п. 291.5.1 ст. 291 ПКУ) тощо.
- Якщо ФОП планує масштабувати бізнес і наймати працівників, йому краще обрати загальну систему.
Як змінити систему оподаткування
Якщо ФОП не вказує спрощену систему під час реєстрації, йому автоматично присвоюється загальна система. В подальшому підприємець може змінити як систему, так і групу оподаткування. Це можна зробити двома способами:
- онлайн — заповнити форму на порталі «Дія»;
- офлайн — подати заяву в ЦНАП за місцем реєстрації ФОП.
Податкова служба визначає терміни, в які ФОП може подати заяву на зміну системи оподаткування. Зокрема, щоб перейти на І або ІІ групу спрощеної системи, заяву потрібно подати до кінця місяця, в якому був зареєстрований ФОП. На єдиний податок він перейде з першого числа наступного місяця.
Для переходу на ІІІ групу спрощеної системи потрібно подати заяву протягом 10 календарних днів з дати реєстрації ФОП. В цьому випадку ФОП перебуватиме на єдиному податку з дня реєстрації.
Якщо ФОП протермінує кінцеві строки подання заяви, перейти на спрощену систему він зможе лише з наступного кварталу. Заяву потрібно буде подати не пізніше ніж за 15 днів до початку кварталу.
З моменту, коли ФОП переходить на іншу систему оподаткування, він повинен формувати податкову звітність за новими вимогами. Сучасні цифрові сервіси суттєво спрощують цей процес.
Наприклад, сервіс «Вчасно.Звіт» автоматично формує звітність і надсилає її в ДПС. За допомогою сервісу ФОП (будь-якої системи і групи оподаткування) може вести облік доходів, керувати банківськими рахунками і кадровими документами. В одному кабінеті «Вчасно.Звіт» можна одночасно працювати з кількома ФОПами.