Як відкрити ФОП в Україні: покрокова інструкція 2024

ФОП (фізична особа-підприємець) — найпоширеніша форма ведення бізнесу в Україні. За даними сервісу YouControl, протягом 2023 року майже 315 000 українців зареєструвалися як ФОП.

З цифровізацією бізнесу ця процедура стає дедалі простішою. Відкривати і закривати ФОП сьогодні можна онлайн, не виходячи з дому. Як відкрити ФОП в Україні в 2024 році — розглянемо у статті.

Реєстрація ФОП — з чого почати?

Відкрити ФОП може будь-який громадянин України, якому виповнилось 16 років. Він буде сплачувати податки за місцем прописки чи за офіційно зареєстрованим місцем проживання.

Переселенці з тимчасово окупованих українських територій можуть зареєструвати ФОП не за місцем прописки. Попередньо слід отримати документ про тимчасову реєстрацію у Державній міграційній службі України.

Які документи потрібні для відкриття ФОП

Для реєстрації ФОП потрібні такі документи:

  • копія паспорта;
  • копія ідентифікаційного коду;
  • заява на реєстрацію;
  • заяву на єдиний податок (для спрощеної системи оподаткування).

Форма заяви на реєстрацію ФОП затверджена наказом № 3268/5 Мін’юсту. Її шаблон можна завантажити за посиланням.

Крок 1. Обираємо КВЕД

КВЕД — це класифікатор видів економічної діяльності. Його можна знайти на сайті Держкомстату. Коди структуровано за галузями економіки. ФОП має право займатися підприємницькою діяльністю лише за тими кодами, які записані в його реєстраційних документах.

Податківці вимагають, щоб ФОПи вносили до Державного реєстру коди КВЕД і вели за ними діяльність. «Єдинникам» потрібно зазначити КВЕД у реєстрі платників єдиного податку.

Отримувати дохід від ведення діяльності можна тільки в рамках зареєстрованих КВЕД. В іншому випадку податкова може позбавити статусу платника єдиного податку і донарахувати податки.

КВЕД впливає на ставку єдиного податку на І і ІІ групах. Для них ставку встановлюють місцеві ради, її розмір залежить від виду діяльності, яким займається ФОП.

Згідно зі ст. 293.6 Податкового кодексу України, якщо ФОП веде діяльність одразу за кількома КВЕД, використовується максимальна для його групи ставка єдиного податку.

Під час подання реєстраційних документів треба вказати, який КВЕД буде основним. Він описує основний напрям бізнесу. Вважається, що за ним ФОП буде отримувати найбільший дохід.

ФОП може вказати лише один основний КВЕД. В паперових документах основним вважається КВЕД, вказаний у списку першим.

Що потрібно врахувати при виборі КВЕД?

Перед реєстрацією ФОПу варто продумати наперед усі види підприємницької діяльності і вказати додаткові КВЕДи. Їх можна додавати в будь-який час. Також ФОП може змінювати КВЕДи, якщо він міняє галузь діяльності або конкретний код йому потрібен для того, щоб отримати ліцензію (наприклад, для продажу алкоголю, тютюнових виробів тощо).

Податкове законодавство не забороняє вести бізнес одразу в кількох галузях (таких як, наприклад, торгівля і надання послуг), тому кількість КВЕД, які можна зареєструвати, необмежена. Але банківські установи можуть сприйняти велику кількість не пов’язаних між собою КВЕДів як ознаку фіктивного бізнесу і відмовити у відкритті рахунку. Розрізнені КВЕДи також можуть привернути увагу податкової.

Чинний класифікатор може не включати окремі види сучасних послуг. У таких випадках ФОПу слід обирати КВЕД, суміжний з його галуззю. Наприклад, для SMM-фахівців підійдуть коди 63.99 «Надання інших інформаційних послуг» та 73.12 «Посередництво в розміщенні реклами в засобах масової інформації».

Крок 2. Обираємо групу для ФОП

Після вибору КВЕДу необхідно обрати систему оподаткування — загальну або спрощену (єдиний податок).

Загальну систему використовують великі підприємства з великою кількістю найманих працівників. Розмір податку визначається відсотком від суми чистого прибутку за місяць.

Спрощена система підходить для невеликих підприємств. Підприємці на цій системі сплачують єдиний податок (ЄП) — фіксовану суму чи відсоток від обсягу доходу.

Податковий кодекс України (ПКУ) визначає чотири групи платників єдиного податку (ЄП):

ФОП 1 групи — це підприємці без найманих працівників, які займаються роздрібною торгівлею на ринках або наданням побутових послуг людям. Обсяг річного доходу має не перевищувати 1,11 млн грн на рік. Співпрацювати з юридичними особами заборонено.

ФОП 2 групи — невеликі бізнеси з більшим обсягом доходів, ніж у попередній групі. Підприємці можуть займатися виробництвом харчових та нехарчових продуктів, лісовим та рибним господарством, розведенням тварин, ресторанним бізнесом, торгівлею на ринках та в магазинах, наданням побутових послуг, виробництвом товарів, фрилансом тощо. Кількість найманих працівників не більше 10 осіб. Максимальний річний дохід — 5,9 млн грн на рік. ФОПи 2 групи можуть співпрацювати та укладати договори з юридичними особами.

ФОП 3 групи — це підприємці, які можуть працювати самостійно або наймати необмежену кількість робітників. Протягом календарного року обсяг доходу у них не перевищує 8,2 млн грн. Вони можуть співпрацювати з юридичними особами.

ФОП 4 групи — це підприємці, які займаються сільськогосподарською діяльністю. Для цієї категорії передбачені спеціальні системи оподаткування і немає максимального річного ліміту доходу. ФОПи 4 групи можуть співпрацювати з юридичними особами.

Критерії вибору групи для ФОП

Обираючи групу для ФОП, підприємець повинен врахувати такі особливості власного бізнесу:

  1. Обсяг діяльності. Для невеликого бізнесу найкраще підійде 1 група ФОП, для середнього і великого — 3 група.
  2. Очікуваний прибуток. Якщо він не буде перевищувати 500 000 грн на місяць, варто обрати 2 групу, якщо очікується більш високий прибуток — 3 групу.
  3. Масштабування бізнесу. 3 група ФОП дає найбільше можливостей для розширення бізнесу.

Крок 3. Відкриваємо банківський рахунок

В окремих банках (Приватбанк, Monobank, Raiffeisen Bank-Aval) рахунок можна відкрити онлайн. Підприємець відкриває карту в мобільному застосунку і реєструє її на ФОП. Також рахунок можна відкрити в будь-якому відділенні банку.

Згідно з п. 69.4 Податкового кодексу України, видаткові операції за рахунком можуть розпочинатися лише після того, як банк отримає повідомлення від органу контролю про взяття рахунку на облік.

ФОП має повідомити банк про свій підприємницький статус (п. 69.7 ПКУ). Повідомляти податкову про відкриття рахунку не обов’язково.

Крок 4. Отримуємо кваліфікований електронний підпис

Кваліфікований електронний підпис (КЕП) потрібен підприємцю для реєстрації ФОП онлайн. В подальшому за допомогою КЕП підприємець може вирішувати багато питань, пов’язаних з електронною комерцією:

  • реєструвати ПРРО;
  • підписувати електронні документи;
  • подавати податкову звітність в електронній формі тощо.

Безкоштовний КЕП для ФОП

Турбуємося про підприємців та підтримуємо український бізнес — даємо ФОП можливість зробити електронний підпис «Вчасно.КЕП» онлайн безкоштовно!

Крок 5. Обираємо спосіб реєстрації ФОП

Підприємці можуть зареєструвати ФОП онлайн самостійно у сервісі «Дія», звернутися до ЦНАП або державного реєстратора, а також скористатися послугами юристів. Розглянемо кожен спосіб.

Як зареєструвати ФОП у сервісі «Дія»

Найпростіший спосіб відкриття ФОП — онлайн через сервіс «Дія». Для цього підприємцю потрібен кваліфікований електронний підпис.

Реєстрація відбувається автоматично без участі державного реєстратора. Потрібно виконати такі дії:

  • увійти до кабінету в сервісі «Дія»;
  • перейти в меню «Послуги» — «Створення бізнесу»;
  • натиснути кнопку «Відкрити за 10 хвилин»;
  • вказати громадянство і адресу реєстрації ФОП;
  • обрати зі списку КВЕД;
  • обрати систему оподаткування (загальну чи спрощену);
  • уточнити контактні дані;
  • підтвердити заповнену заявку електронним підписом.

Результати про відкриття ФОП можна отримати через протягом 2 робочих днів. В період воєнного стану реєстрація ФОП у податковій може тривати довше.

Як відкрити ФОП через ЦНАП або державного реєстратора

Для офлайн-реєстрації підприємцю потрібно заповнити заяву на реєстрацію ФОП і записатися на прийом у ЦНАП або до державного реєстратора за місцем прописки.

Для реєстрації у ЦНАП потрібні такі документи:

  • паспорт;
  • оригінал індивідуального податкового номера;
  • заява на реєстрацію ФОП (її можна заповнити на місці);
  • за необхідності — заява про перехід на спрощену систему оподаткування.

Протягом доби після подання документів підприємцю стане доступний витяг із Єдиного державного реєстру. Його можна отримати в електронному кабінеті сервісу «Дія».

Якщо в населеному пункті, де мешкає підприємець, немає ЦНАП, можна звернутися до акредитованого державного реєстратора. Оформлення ФОП відбувається за такою ж процедурою.

Як зареєструвати ФОП через юристів-підрядників

ФОП може скористатися послугами юридичної компанії — її працівники візьмуть на себе підготовку всіх необхідних документів. Вартість таких послуг залежатиме від термінів реєстрації.

Крок 6. Що потрібно зробити ФОПу після реєстрації?

Щоб розпочати бізнес, після реєстрації ФОПу потрібно додатково оформити такі документи:

Виписка про державну реєстрацію ФОП потрібна для співпраці з контрагентами, банківськими установами, перевізниками тощо.

Після реєстрації виписка автоматично надходить на електронну пошту. Також її можна завантажити в особистому кабінеті «Дії» через протягом 24 годин після реєстрації.

Виписка з реєстру платників єдиного податку потрібна ФОПу-«єдиннику», щоб уникнути додаткового оподаткування. Витяг можна замовити в особистому кабінеті на сайті податкової служби і завантажити через 4-5 днів.

Договір із NovaPay потрібен власникам інтернет-магазинів і всім підприємцям, які надсилають товари Новою Поштою. Договір дозволить оподатковувати отриману готівку за ставкою ФОП, а не фізичної особи. Отримати бланк договору можна на сайті NovaPay або в будь-якому відділенні Нової Пошти.

Крок 7. Реєструємо РРО або ПРРО

Згідно з чинним законодавством, для всіх розрахункових операцій з клієнтами ФОП повинен використовувати РРО або ПРРО. Якщо підприємець не дотримується цієї норми, він отримує штраф від податкової.

Оптимальне рішення для інтернет-торгівлі — ПРРО від «Вчасно.Каса». На маркетплейсі його можна поєднати з касою і видавати покупцям електронні чеки. Підприємець надсилає їх у месенджері, на e-mail або іншим зручним способом.

Після реєстрації «Вчасно.Каса» ФОП може підключити до неї еквайринг. Це дозволить приймати безготівкові платежі і спростить розрахунки з клієнтами.

Корисні сервіси для ведення бізнесу

Підготували добірку корисних сервісів, які дозволяють підприємцю автоматизувати та спростити роботу з документами, прийомом оплат:

  • платіжний сервіс RozetkaPay — сервіс допомагає ФОПу приймати платежі онлайн (на сайті або маркетплейсі), а також офлайн.

«Вчасно.Каса» — найкраще ПРРО для старту

Видавайте чеки стабільно — навіть без електроенергії

Поширені запитання про ФОП

Що таке ФОП?

ФОП (фізична особа-підприємець) – фізична особа, яка реалізує здатність до праці шляхом самостійної, на власний ризик, діяльності з метою отримання прибутку.

Які податки платить ФОП?

1 група ФОПів сплачують єдиний податок у розмірі 10% від прожиткового мінімуму. 2 група платить 20% від мінімальної зарплати. Для ФОПів 3 групи ставка залишається в розмірі 5% – для неплатників ПДВ, 3% – для платників ПДВ.

Які звіти здає ФОП-платник єдиного податку?

ФОП на єдиному податку (без найманих працівників) щорічно подає Податкову декларацію платника єдиного податку фізичної особи – підприємця.