Як зареєструвати програмний РРО?

Закон України № 265/95-ВР дозволив підприємцям використовувати програмні РРО нарівні з апаратними. ПРРО має свої особливості у використанні, свою специфіку має і процедура його реєстрації. Як зареєструвати програмний реєстратор — поговоримо у статті.

Як підготуватися до реєстрації ПРРО?

Перш ніж реєструвати ПРРО, потрібно підготувати дані, які потрібно буде вказати під час реєстрації:

  • актуальну адресу електронної пошти і номер телефону;
  • адресу місця ведення підприємницької діяльності. Це може бути адреса власного чи орендованого приміщення або адреса реєстрації ФОП;
  • назву магазину, торгової точки, іншого об’єкту торгівлі або надання послуг;
  • електронний підпис підприємця чи керівника підприємства для підписання електронних заявок;
  • електронний підпис касира або печатку підприємства для кожного ПРРО окремо.

Крок 1. Отримайте кваліфікований електронний підпис (КЕП)

Перед тим, як зареєструвати ПРРО, слід отримати КЕП у будь-якого кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг. Для реєстрації можна використовувати КЕП юридичної, фізичної особи або електронний підпис ФОПа.

Для користувачів програмного РРО «Вчасно.Каса» найзручніше і найвигідніше отримати кваліфікований електронний підпис «Вчасно.КЕП». Це хмарне рішення з високим рівнем захисту даних, що дозволяє видавати чеки з комп’ютера або мобільних пристроїв.

Під час роботи з програмним РРО один ключ КЕП застосовується лише на одній відкритій зміні. Якщо з одним програмним реєстратором працює кілька касирів, можна використовувати електронну печатку. Однак пароль від неї повинен зберігатися у одної уповноваженої особи, щоб не допустити компрометації печатки. Якщо ви реєструєте кілька ПРРО, для кожної з них потрібна окрема електронна печатка.

Крок 2. Зареєструйте точку продажів у податковій службі

ВІдповідно до п. 63.3. Податкового кодексу України, підприємець, який хоче зареєструвати ПРРО, повинен перебувати на обліку в податковій службі. Тож в електронному кабінеті платника податків потрібно подати інформацію про об’єкти торгівлі або надання послуг, в яких буде застосовуватись ПРРО. Для цього підприємець заповнює форму 20-ОПП.

форма 20-ОПП

Форма 20-ОПП

Розглянемо детальніше, як заповнювати окремі графи форми.

Графа 2 (Код ознаки надання інформації). Якщо ви реєструєте ПРРО вперше, вкажіть цифру 1, для перереєстрації — 3, для закриття ПРРО — 6.

Графа 3 (Тип об’єкта оподаткування). Вказажіть код за довідником «Типи об’єктів оподаткування». Наприклад, для магазина — 321.

Графа 4 (Назва об’єкта). Вкажіть назву точки продажу або надання послуг. Вона буде відображатися у фіскальних чеках. Наприклад, магазин SHOP.

Графа 5 (Ідентифікатор об’єкта оподаткування). Вкажіть число, перші цифри якого відповідають коду об’єкта оподаткування (графа 3), інші 5 — довільні. Наприклад, для магазина можна вказати число 32112345, де 321 — код магазина, а 12345 — довільні цифри.

Графи 6-7 (Адміністративна одиниця відповідно до КОАТУУ, де знаходиться об’єкт оподаткування). Код КОАТУУ можна знайти в довіднику за посиланням.

Графа 8 (Місцезнаходження об’єкта оподаткування (вулиця / номер будинку / офіса / квартири). Адресу слід вказувати саме в тому порядку, як зазначено в назві графи. Наприклад: вул. Шевченка, 1, кв. 2.

Графа 9 (Стан об’єкта оподаткування). Вкажіть одну з цифр: 1 – будується/готується до введення в експлуатацію; 2 – експлуатується; 3 – тимчасово не експлуатується; 5 – непридатний до експлуатації; 6 – об’єкт відчужений/повернутий власнику; 7 – зміна призначення/перепрофілювання; 8 – орендується; 9 – здається в оренду.

Графа 10 (Вид права на об’єкт оподаткування). Потрібно вказати цифру: 1 – право власності; 2 – право володіння; 3 – право користування; 4 – право господарського відання; 5 – право оперативного управління; 6 – право постійного користування; 7 – право довгострокового користування або оренди; 8 – право короткострокового користування, оренди або найму; 9 – іпотека; 10 – довірче управління майном.

Крок 3. Зареєструйте ПРРО в електронному кабінеті платника податків

Порядок реєстрації ПРРО визначений у наказі Мінфіну № 317 від 23.06.2020. Перш за все в електронному кабінеті платника податків потрібно подати заяву на реєстрацію програмного реєстратора за формою 1-ПРРО.

Форма 1-ПРРО

Форма 1-ПРРО

В графі 3 форми 1-ПРРО вказуйте ті ж дані щодо господарської одиниці, що і в формі 20-ОПП. В графі 5 рекомендовано обрати пункт «здійснюється» — це дозволить програмному реєстратору працювати в режимі офлайн за відсутності інтернет-зв’язку.

Форму 1-ПРРО обробляє сервер податкової служби і присвоює програмному реєстратору фіскальний номер. Він зберігається в базі даних ДПС протягом усього часу, поки ПРРО видає чеки, і не змінюється у випадку перереєстрації.

Якщо реєстрація проходить успішно, ви отримаєте квитанцію з повідомленням про обробку заяви. В другій квитанції вказується фіскальний номер ПРРО. Якщо в формі подані неправильні або недостатні дані, слід подати заяву за формою 1-ПРРО повторно.

Після реєстрації ПРРО в електронному кабінеті платника податків навпроти номера каси з’являється статус «дійсний». Тепер вам потрібно заповнити форму 5-ПРРО і закріпити касирів за програмним касовим апаратом.

Форма 5-ПРРО

В графу «Ідентифікатор ключа суб’єкта господарювання» скопіюйте дані з сертифіката відкритого ключа, а в графі «Тип підпису» вкажіть один із пунктів — «касир», «старший касир» або «припинення роботи» (в разі, якщо касира звільнено).

Як зареєструвати ПРРО в робочому кабінеті «Вчасно.Каса»

Якщо ви користуєтесь ПРРО «Вчасно.Каса», ви можете зареєструвати програмний реєстратор і касира в робочому кабінеті сервісу. Для цього виконайте такі дії:

  • відкрийте меню «Налаштування сервісу» і натисніть кнопку «Додати»;
  • заповніть дані у формі, що відкриється. Дані ідентичні тим, що вказуються у формах 20-ОПП, 1-ПРРО і 5-ПРРО;
  • натисніть кнопку «Зареєструвати у ДПС».
Реєстрація торгової точки та каси

Реєстрація торгової точки та каси

Після цього сервіс «Вчасно.Каса» надішле на сервер ДПС одночасно три заявки, необхідні для реєстрації ПРРО. Після завершення реєстрації ви отримаєте повідомлення в електронному кабінеті «Вчасно.Каса».

Завершення реєстрації

Завершення реєстрації

Інформація про касирів буде відображена в електронному кабінеті платника податків у меню «Програмні РРО». Після цього касири можуть видавати фіскальні чеки за допомогою ПРРО.

«Вчасно.Каса» пропонує рішення для різних видів бізнесу.

Замовте консультацію, щоб дізнатись деталі про програмний РРО від «Вчасно.Каса».