РРО чи ПРРО: чи зобов’язаний ФОП використовувати касовий апарат і який обрати?

За законом підприємці, які продають товари або надають послуги, повинні видавати клієнтам чеки. Який касовий апарат обрати для розрахунків із клієнтами — фізичний (РРО) чи програмний (ПРРО)? Поговоримо про це у статті.

В чому різниця між РРО і ПРРО?

Закон України № 265/95-ВР дозволяє підприємцям реєструвати розрахункові операції за допомогою РРО або ПРРО. Однак між ними є відмінності.

РРО — це класичні касові апарати. Вони працюють автономно або в мережі з підключенням до центральної бази даних.

Такі касові апарати мають обмежений термін експлуатації, вони потребують регулярного обслуговування та ремонту. Підприємець, який використовує РРО, повинен вести книги обліку КОРО, подавати податкову звітність фізично чи через кабінет платника податків. РРО видає покупцям друковані чеки.

ПРРО — це сучасний аналог фізичних касових апаратів. Це програми, які встановлюються на комп’ютер, планшет або смартфон. Порівняно з РРО, вони дешевші в обслуговуванні й мобільніші. Їх можна використовувати для виїзної торгівлі або надання послуг. Для роботи з ПРРО потрібен інтернет-зв’язок, щоб програмний реєстратор міг передавати дані на сервер податкової служби.

ПРРО видає покупцю як друковані, так і електронні чеки. Щоб видати друкований чек, продавець додатково використовує принтер.

Кому потрібен РРО/ПРРО?

Податкове законодавство визначає випадки, коли ФОПи повинні використовувати реєстратори розрахункових операцій (РРО або ПРРО). Зокрема:

  • ФОПи на загальній системі та 2, 3 та 4 групах спрощеної системи оподаткування;
  • якщо ФОП торгує підакцизними товарами;
  • якщо ФОП приймає оплату готівкою;
  • якщо ФОП приймає оплату за допомогою банківського терміналу або застосунку в смартфоні (наприклад, на базі технології Tap To Phone);
  • якщо ФОП приймає оплату за товари через системи інтернет-еквайрингу (наприклад, Fondy, LiqPay, Wayforpay, Rozetka Pay тощо). Однак, для оплати послуг (наприклад, репетиторства, дизайну тощо) у таких випадках РРО або ПРРО не потрібні;
  • якщо ФОП відправляє товари накладеним платежем через Нову пошту і отримує післяплату на картку-ключ за реквізитами IBAN.

Кому не потрібен РРО/ПРРО?

Окремі категорії підприємців можуть не користуватися фізичними або програмними РРО. Зокрема, це платники податків 1 групи спрощеної системи оподаткування. До цієї категорії належать працівники, які надають побутові послуги: перукарі, фотографи тощо.

За нормами податкового законодавства, можуть не використовувати РРО або ПРРО підприємці будь-яких груп оподаткування, які продають товари в сільській місцевості з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій. При цьому обов’язково дотримуватися таких умов:

  • ФОП не повинен торгувати підакцизними товарами (наприклад, алкогольними напоями, тютюновими виробами та ін.);
  • якщо ФОП продає товари в приміщенні, інші підприємці не повинні продавати там підакцизні товари;
  • ФОП не повинен додатково продавати товари в інтернеті;
  • ФОП не повинен перевищувати граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів або надання послуг (167 розмірів мінімальної заробітної плати);
  • Якщо ФОП відправляє товари Укрпоштою;
  • Якщо ФОП приймає оплати на картку-ключ за номером картки.

Які переваги дає програмний РРО для ФОП?

ФОПи, для яких використання програмного реєстратора є обов’язковим, обирають між РРО та ПРРО. Кожен із видів касових апаратів частіше використовується в окремих видах торгівлі (наприклад, РРО — в традиційних магазинах, ПРРО — в інтернет-магазинах, службах доставки тощо). Однак статистика свідчить, що більшість ФОПів надають перевагу програмним РРО.

69% від усієї кількості кас, тобто майже 605 тисяч, нині становлять ПРРО. За рік їх кількість зросла в 1,6 рази. У порівнянні до періоду напередодні повномасштабного вторгнення, у 2021, «кас у смартфонах» побільшало у 8,5 разів.

— Аналітичний сервіс Opendatabot

Робота з ПРРО дає ФОПам ряд переваг. А саме:

Економія коштів. ПРРО встановлюється на комп’ютер, планшет або смартфон і не потребує витрат на додаткове обладнання.

Мобільність. ПРРО можна використовувати на планшетах або смартфонах з доступом до Інтернету. Програмні РРО підходить як для стаціонарних торгових точок, так і для виїзної торгівлі або надання послуг на місці клієнта.

Інтеграція з обліковими системами. ПРРО інтегруються з системами BAS, тому продавець може передавати дані на сайт ДПС з облікової системи.

Зручність оновлення. Провайдер ПРРО автоматично оновлює програмне забезпечення.

Швидкий старт.ПРРО легше та швидше налаштовується порівняно з традиційними РРО. ФОП може зареєструвати ПРРО на сайті Державної податкової служби.

Зменшення паперової роботи. Електронне ведення документів спрощує адміністрування та зберігання даних.

Безпека даних. Дані про розрахункові операції зберігаються у хмарних сервісах, що зменшує ризик їх втрати чи пошкодження.

Провайдери розробляють ПРРО, виходячи з потреб клієнтів. Наприклад, сервіс «Вчасно.Каса» дає додаткові можливості для ФОПів. Підприємець може зареєструвати програмну касу онлайн і почати видавати чеки в той же день. ПРРО можна підключити практично до будь-якого платіжного терміналу. За допомогою сервісу «Вчасно.Каса» ФОПи можуть вести облік товарів і видавати чеки за передплату.

Дізнайтеся більше про можливості ПРРО для вашого бізнесу

Залишіть заявку — експерти «Вчасно.Каса» проконсультують,
чи потрібна каса для вашого бізнесу, і допоможуть уникнути штрафів.

Поширені запитання про ФОП

Чи потрібен РРО для інтернет-магазину?

Інтернет-магазин повинен використовувати ПРРО або РРО, якщо:
отримує оплату готівкою;
отримує готівку на пошті, коли надсилає товар післяплатою;
користується еквайрингом;
отримує безготівкову оплату через QR-код;
користується кур’єрськими послугами кур’єра.

Якщо підприємець отримує оплату товари через IBAN або надсилає їх Укрпоштою, РРО/ПРРО не потрібні.

Чи потрібен РРО при наданні послуг?

За роз’ясненням ДПС, якщо підприємець одночасно продає товари і надає послуги, він може не застосовувати РРО/ПРРО за умови, що оплата саме за послуги відбувається виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів. Наприклад, якщо послуги оплачуються за допомогою еквайрингу, ПРРО можна не застосовувати. Але якщо при цьому підприємець продає книгу чи презентацію, він повинен видати покупцю чек за товар.

Чи потрібен РРО для продажу морозива?

Згідно з роз’ясненням ДПС, для продажу морозива ФОПи-платники єдиного податку 2, 3 і 4 груп, можуть проводити розрахункові операції без застосування РРО/ПРРО з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, незалежно від річного обсягу розрахункових операцій.

Чи потрібен РРО для продажу пива?

За роз’ясненням ДПС, для роздрібної торгівлі пивом необхідно отримати ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями з обов’язковим обладнанням місця торгівлі РРО.

Чи потрібен РРО для продажу кавових напоїв?

За Законом України № 265, для продажу кавових напоїв у закладах харчування підприємець повинен використовувати РРО або ПРРО.

З якими обліковими системами інтегрується ПРРО «Вчасно.Каса»?

«Вчасно.Каса» інтегрується з такими обліковими системами:

  • BAS (BAS ERP, BAS Бухгалтерія, BAS Бухгалтерія КОРП, BAS Комплексне управління підприємством);

  • 1С (1С: Бухгалтерія, 1С: Роздріб, 1С: Управління виробничим підприємством, 1С: Управління невеликою фірмою);

  • 1С 7.7 (Бухгалтерський облік, Торгівля та Склад).


Більше про інтеграції.