продажі

Підвищення податків в Україні у 2024-2025 році, що зміниться для підприємців

Наприкінці 2024 року підприємців в Україні очікував новий виклик — підвищення податків. За даними сервісу моніторингу Опендатабот, у день ухвалення відповідного закону закрилося понад 2300 ФОПів, а ще 22 521 припинили роботу незадовго після цього. Що змінилося та яке підвищення податків для ФОП передбачається у 2024-2025 році — розповімо у статті.

Законопроєкт про підвищення податків

В серпні 2024 уряд запропонував законопроєкт №11416-д про підвищення податків, метою якого було залучити додаткові кошти до бюджету України на розвиток інфраструктури, оборонні потреби і підтримку соціальних програм. Також ця ініціатива покликана скоротити дефіцит бюджету та привести українську податкову систему у відповідність до стандартів ЄС.

Після розгляду документ мав набрати чинності з 1 жовтня, проте запрацював з двомісячним запізненням. Так, 28 листопада 2024 року Президент підписав закон про підвищення податків під назвою «Про внесення змін до Податкового кодексу та інших законів України щодо збалансування бюджетних надходжень під час воєнного стану» (№ 4015-ІХ). Закон набрав чинності 1 грудня 2024, а деякі пункти вступлять в дію з 1 січня 2025-го.

Як це вплине на ФОП-єдинників?

Підписання нових законів, які змінюють Податковий кодекс, завжди викликає запитання серед підприємців. ФОП-єдинники — це основа малого бізнесу в Україні, які найбільше залежать від передбачуваних правил і стабільності податкового законодавства.
Для фізичних осіб-підприємців, які працюють на спрощеній системі оподаткування, зміни передбачають:

  • Для 1-ї, 2-ї та 4-ї груп — сплату військового збору у розмірі 10% від мінімальної заробітної плати.
  • Для 3-ї групи — сплату військового збору у розмірі 1% від доходу.

Як результат, таке підвищення податків для ФОП спричинить:

  • Зростання фінансового навантаження, особливо для дрібних підприємців;
  • Можливість переходу частини ФОП на інші форми оподаткування або навіть закриття бізнесу;
  • Посилення необхідності оптимізації витрат і пошуку нових ринків збуту.

Терміни сплати податків також змінилися:

  • 1, 2 та 4 групи: авансові внески сплачуються щомісяця не пізніше 20 числа поточного місяця. Тобто, за січень 2025 року платіж необхідно здійснити до 20 січня 2025 року.
  • 3 група: сплата збору здійснюється протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за звітний квартал.

Що зміниться для загальносистемників?

З прийняттям нових змін згідно з Законом № 4015-ІХ категорія підприємців, що працюють на загальній системі, також відчує додаткове фінансове навантаження. Для них сплата військового збору змінюється до 5%.

У зв’язку з цим, бізнес зіткнеться з:

  1. Необхідністю ретельнішого податкового планування;
  2. Зростанням попиту на послуги бухгалтерів та податкових консультантів;
  3. Ймовірністю скорочення інвестицій через зростання витрат.

Подання звітності

З 1 січня 2025 року в Україні також набувають чинності зміни в податковій звітності для фізичних осіб-підприємців. Основні нововведення стосуються подачі об’єднаної звітності з ПДФО та ЄСВ.

Раніше ФОП подавали об’єднану звітність з податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) та єдиного соціального внеску (ЄСВ) щоквартально. З 2025 року цю звітність потрібно подавати щомісяця. Наприклад, перший місячний звіт за січень 2025 року необхідно подати до 20 лютого 2025 року.

Також відбудуться зміни у формах звітності. Оновлені форми звітності з єдиного податку включатимуть інформацію про сплату військового збору. Ці форми будуть доступні в Електронному кабінеті платника.

Несвоєчасне подання або неподання щомісячної звітності може призвести до штрафних санкцій та адміністративної відповідальності. Тому важливо дотримуватися нових термінів та форм звітності, щоб уникнути можливих штрафів.

Що зміниться для резидентів Дія.Сіті?

Спеціальний режим Дія.Сіті для ІТ-галузі був запроваджений незадовго до початку війни. Він мав стати стимулом для розвитку цифрової економіки України, забезпечуючи незмінність податкових умов для резидентів протягом 25 років.

Проте, у зв’язку з воєнним станом, ці гарантії довелося адаптувати. Зокрема, для резидентів Дія.Сіті новий закон передбачає такі зміни:

  • Для стартапів-резидентів Дія.Сіті скасована норма, що унеможливлювала застосування пільгової ставки податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) у розмірі 5% та мінімального єдиного соціального внеску (ЄСВ) для гіг-спеціалістів, якщо кількість таких працівників у компанії менше 9 осіб. Якщо стартап протягом двох років не виконає критерії, встановлені для резидентів Дія.Сіті, то недоплачені ПДФО та ЄСВ доведеться компенсувати.
  • Закон звільняє від оподаткування податком на виведений капітал благодійну допомогу, яку резиденти Дія.Сіті надають на користь Збройних Сил України.
  • Скасована вимога оформлювати акти наданих послуг для гіг-спеціалістів, що спрощує документообіг.

Що змінюється для сфери гемблінгу?

Підвищення податків в Україні зазнає і гемблінг-індустрія. Гемблінг — це сфера азартних ігор у мережі, яка охоплює слоти, карткові ігри, рулетку, краш-ігри, ставки на спорт і кіберспорт, а також інші розважальні формати. Простими словами, гемблінг є загальним терміном для всієї індустрії азартних ігор.

Для гемблінг-операторів військовий збір зросте до 5%.

Підвищення податків у 2024-2025 році може стати потужним стимулом для бізнесу переглянути свої підходи до ведення діяльності. Вимушений пошук інноваційних рішень і оптимізація бізнес-процесів здатні підвищити ефективність компаній, стимулювати впровадження сучасних технологій і розвивати нові напрямки.
В результаті ці зміни можуть не лише допомогти бізнесу адаптуватися до нових реалій, а й сприяти оновленню економіки.

«Вчасно.Каса» — найкращий ПРРО для старту

Видавайте чеки за всіма вимогами законодавства