Види чеків: що потрібно знати підприємцю, щоб не отримати штраф

Чинне законодавство зобов’язує продавців видавати покупцям чеки. В іншому випадку підприємець може отримати штраф. Щоб їх уникнути, продавці повинні розуміти, які види чеків існують і в яких випадках складається кожен із них. Про це поговоримо в статті.

Товарний чек

Товарний чек — це документ, що підтверджує факт оплати товару або послуги. Стаття 3.15 Закону України № 265 передбачає, що продавець повинен надати товарний чек на вимогу покупця.

Чинне законодавство не визначає форму і зміст товарних чеків. Тому для продажу товарів підприємства розробляють шаблони. Також можна завантажити бланк товарного чека і додати необхідну інформацію. Законодавство не передбачає штраф за невидачу товарного чека.

Вимоги до товарного чеку

П. 2 розділу ІІ Положення про форму та зміст розрахункових документів № 13 визначає обов’язкові реквізити, які має містити товарний чек, зокрема:

  1. найменування суб’єкта господарювання;
  2. назва та адреса господарської одиниці;
  3. для суб’єктів господарювання, що зареєстровані як платники ПДВ, — індивідуальний податковий номер платника ПДВ. Перед номером друкують великі літери «ПН»;
  4. для неплатників ПДВ — податковий номер або серія та номер паспорта (для фізосіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта). Перед номером друкують великі літери «ІД» (ідентифікаційні дані);
  5. кількість, вартість придбаного товару (отриманої послуги);
  6. вартість одиниці виміру товару (послуги);
  7. код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД (у випадках, передбачених чинним законодавством);
  8. назва товару (послуги);
  9. літерне позначення ставки ПДВ праворуч від надрукованої вартості товару (послуги) (для платників ПДВ);
  10. позначення форми оплати (готівкою, електронним платіжним засобом, у кредит тощо) та сума коштів за цією формою оплати та валюту операції;
  11. загальна вартість придбаних товарів (отриманих послуг) у межах чека, перед якою друкують слово «СУМА» або «УСЬОГО»;
  12. для платників ПДВ — окремим рядком літерне позначення ставки ПДВ, розмір ставки ПДВ у відсотках, загальну суму податку за всіма зазначеними в чеку товарами (послугами). На початку рядка друкують великі літери «ПДВ»;
  13. для суб’єктів господарювання роздрібної торгівлі, що реалізують підакцизні товари і зареєстровані платниками акцизного податку, — окремим рядком розмір ставки цього податку, його загальну суму за всіма зазначеними в чеку товарами (послугами). На початку рядка друкують назву акцизного податку;
  14. порядковий номер товарного чека, дату (день, місяць, рік) і час (година, хвилина) проведення розрахункової операції;
  15. напис «ТОВАРНИЙ ЧЕК».

Фіскальний чек

На відміну від товарного чека, який може заповнюватись вручну, фіскальні чеки видаються за допомогою РРО/ПРРО. Фіскальний чек підтверджує, що дані, які в ньому містяться, фіскалізовані, тобто передані на сервер податкової служби. Ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» зобов’язує всіх продавців, які використовують РРО і ПРРО, видавати фіскальні чеки покупцям.

Вимоги до фіскального чеку

Форма і реквізити фіскального чеку зазначені в Положенні №13 і Наказі Мінфіну №329. Для продажу товарів і надання послуг підприємці використовують форму ФКЧ-1. Вона повинна містити такі реквізити:

  1. Найменування суб’єкта господарювання.
  2. Назва господарської одиниці.
  3. Адреса господарської одиниці.
  4. Індивідуальний податковий номер платника ПДВ.
  5. Податковий номер або серія та номер паспорта/номер ID картки.
  6. Кількість, вартість одиниці виміру придбаного товару/отриманої послуги.
  7. Код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД.
  8. Цифрове значення штрихового коду товару.
  9. Цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої.
  10. Назва товару у фіскальному чеку, вартість, літерне позначення ставки ПДВ.
  11. Ідентифікатор еквайра та торгівця або інші реквізити, що дають змогу їх ідентифікувати.
  12. Ідентифікатор платіжного пристрою.
  13. Сума комісійної винагороди (у разі наявності).
  14. Вид операції.
  15. Реквізити електронного платіжного засобу (платіжної картки).
  16. Найменування платіжної системи, код авторизації, код транзакції в платіжній системі.
  17. Підпис касира.
  18. Підпис держателя електронного платіжного засобу ( в т. ч. платіжної картки).
  19. Форма оплати, сума коштів, валюта.
  20. Загальна вартість придбаних товарів/отриманих послуг у межах чека.
  21. Літерне позначення ставки ПДВ, розмір ставки ПДВ у відсотках, загальну суму ПДВ за всіма товарами/послугами в чеку.
  22. Літерне позначення ставки акцизного податку, ставка і сума акцизного податку.
  23. Заокруглення.
  24. До сплати.
  25. Фіскальний номер касового чека/електронного касового чека, дата (день, місяць, рік) та час (година, хвилина, секунда) проведення розрахунку.
  26. QR-код з МАС-кодом чеку, датою і часом розрахунку, фіскальним номером касового чека/фіскальним номером електронного касового чека, сумою, фіскальним номером РРО/ ПРРО.
  27. Позначка щодо режиму роботи (офлайн/онлайн).
  28. Контрольне число (для ПРРО).
  29. Заводський номер РРО.
  30. Фіскальний номер РРО/ПРРО на чеку.
  31. Напис «ФІСКАЛЬНИЙ ЧЕК» та логотип виробника.

Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» дозволяє підприємцям видавати фіскальні чеки в паперовій або електронній формі. Електронні чеки формуються за допомогою ПРРО. Продавець надсилає їх на e-mail покупця або в месенджерах (Viber, Telegram тощо). Покупець також може зчитати QR-код з екрану пристрою, на який встановлений ПРРО, або отримати його на свій телефон за технологією безконтактної передачі даних. За потреби електронний фіскальний чек можна роздрукувати на принтері.

За допомогою електронного чека покупець може перевірити продавця на сайті ДПС у реєстрі фіскальних чеків.

Що чекає продавця за видачу невідповідного чека?

Чинне законодавство передбачає штрафи у випадках, коли продавець не видає покупцю фіскальний чек. Не визнається розрахунковим документом і такий фіскальний чек, у якому відсутній хоча б один обов’язковий реквізит.

Штраф за такі порушення становить:

  • 100% вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) — за порушення, вчинене вперше;
  • 150% вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) — за кожне наступне вчинене порушення.

Тож підприємцям слід враховувати вимоги чинного законодавства під час оформлення фіскальних чеків. Це допоможе уникнути проблем з податковою.

«Вчасно.Каса» — найкраще ПРРО для старту

Видавайте чеки стабільно — навіть без електроенергії

Поширені питання про чеки

Що таке товарний чек?

Товарний чек — це розрахунковий документ. Його форма та зміст законодавчо не визначені. За законом, продавець має надати покупцю документ, що підтверджує угоду купівлі-продажу або надання послуг. Продавець заповнює товарний чек вручну або роздруковує на принтері.

Що таке фіскальний чек?

Фіскальний чек — це розрахунковий документ, створений реєстратором розрахункових операцій (РРО або ПРРО) під час проведення розрахунків за продані товари чи надані послуги. Фіскальний чек передає дані, які в ньому містяться, на сервер податкової служби.

Що таке електронний чек?

Електронний чек — це фіскальний чек, сформований програмним РРО. Продавець може роздрукувати його або надіслати покупцю на e-mail, в месенджері або іншим способом.

Що таке фіскальний звітний чек?

Фіскальний звітний чек (Z-звіт) — денний звіт РРО. Це документ встановленої форми, створений у паперовій та/або електронній формі РРО або ПРРО.

Як перевірити фіскальний чек?

Перевірку фіскального чека можна здійснити в робочому кабінеті на сайті Державної Податкової служби.