Електронна ТТН у внутрішніх перевезеннях: новини від держави

30 травня Кабінет Міністрів України ухвалив постанову про початок експериментального проєкту із впровадження електронної товарно-транспортної накладної (еТТН) у сфері внутрішніх вантажних перевезень. Протягом двох років його буде реалізовувати Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури.

Що чекає бізнес в Україні з початком проєкту? Поговоримо про це у статті.

Що планує впровадити держава?

Проєкт із цифровізації товарно-транспортних накладних в Україні триває з 2019 року. Його спільно реалізують міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури і Міністерство цифрової трансформації.

ЕТТН має низку переваг для бізнесу та держави. У першу чергу йдеться про мінімізацію часу та ресурсів, обмеження впливу людського фактору та мінімізацію корупційних ризиків. ЕТТН дозволить забезпечити швидкий обмін інформацією між всіма сторонами перевезень. Також цифрова товарно-транспортна накладна мінімізує ризик втрати документів та їхніх пошкоджень.

— Анатолій Комірний, заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури з питань цифрового розвитку, цифрової трансформації і цифровізації

В рамках проєкту із впровадження електронних ТТН у внутрішніх вантажних перевезеннях система еТТН буде інтегрована з іншими державними інформаційними ресурсами:

  • cистемою зважування в русі (WIM);
  • єдиним реєстром товарно-транспортних накладних на переміщення алкогольних напоїв;
  • єдиною державною системою електронного обліку деревини;
  • інформаційними системами Укртрансбезпеки тощо.

У планах проєкту — унормувати використання еТТН для перевезення товарів, для яких використовуються спецформи. А саме:

  • молочної сировини;
  • хліба та хлібобулочних виробів;
  • деревини;
  • етилового спирту та алкогольних напоїв;
  • нафтопродуктів та ін.

В рамках проєкту Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури планує впродовж трьох місяців прийняти порядок функціонування системи еТТН. Він визначить:

  • технічного адміністратора проєкту;
  • порядок приєднання провайдерів ЕДО до проєкту;
  • порядок взаємодії між учасниками проєкту.

Як долучитися до проєкту?

Компанії, які бажають взяти участь у проєкті, можуть добровільно приєднатися до системи еТТН. Для цього потрібно звернутися до оператора платформи електронного документообігу — партнера проєкту.

Наразі в проєкті 25 провайдерів. Після того, як вступить у силу порядок функціонування системи еТТН, зможуть долучитися й інші компанії.

Серед партнерів проєкту — і сервіс «Вчасно». Він пройшов бета-тестування і тепер електронні ТТН, створені у «Вчасно.ТТН», автоматично реєструються в центральній базі даних.

У «Вчасно.ТТН» реалізована інтероперабельність між провайдерами. Користувач може підписувати електронні ТТН, створені в сервісах інших компаній, які долучилися до проєкту.

Приєднуйтеся до «Вчасно.ТТН»

Офіційний провайдер еТТН в Україні. Обмінюйтесь е-ТТН, спрощуйте облік товарів та прискорюйте розрахунки перевезення вантажів