Податкові перевірки інтернет-магазинів у 2024 році: на що звертати увагу ФОПам

Державна податкова служба анонсувала понад 3000 планових перевірок у 2024 році, 914 з них стосується ФОПів. Ще частіше податкова проводить фактичні перевірки ФОПів — вони також дозволені в умовах воєнного стану.

Після того, як вступив у дію Закон № 3219-ІХ, податкова перевіряє інтернет-магазини на наявність ПРРО і видачу покупцям фіскальних чеків. На що звертають увагу податківці, і як ФОПам підготуватися до таких перевірок — розглянемо в статті.

Як податкова перевіряє роботу інтернет-магазинів?

Підставою для податкової перевірки інтернет-магазину можуть стати:

  • письмові скарги на інтернет-магазин в ДПС;
  • усні скарги за телефоном гарячої лінії;
  • повідомлення про порушення в Телеграм-боті StopViolationBot;
  • порушення, виявлені під час інтернет-моніторингу.

Територіальними органами ДПС на постійній основі здійснюється моніторинг та аналіз інформації щодо фактів продажу товарів через мережу Інтернет без застосування РРО/ППРО.

— Головне управління ДПС у м. Київ

Інтернет-моніторинг складається з таких кроків.

  1. Пошук інтернет-магазинів. Податкова служба постійно перевіряє соціальні мережі і маркетплейси (Prom, OLX та ін.). Особливу увагу ДПС звертає на продавців товарів із високим ступенем ризику — підакцизних товарів (алкогольних, тютюнових виробів), електронної техніки тощо. Щоб скласти перелік інтернет-магазинів, податківці шукають продавців за окремими найменуваннями товарів в окремих регіонах.
  2. Пошук і перевірка податкової інформації. Співробітник ДПС намагається дізнатися у продавця номер платника податку (РНОКПП) або інші податкові дані — наприклад, під виглядом покупця попросити реквізити для оплати.
    Такі дані потрібні, щоб перевірити за ним наявність касового апарату (РРО або ПРРО) у податкових реєстрах. Якщо його немає — податківець робить контрольну закупку товару.
    За ст. 15 Закону «Про захист прав споживачів», покупець має право на отримання повної та достовірної інформації про товари чи послуги, які продає чи надає ФОП, а також даних про самого підприємця. Тому, якщо податківець не отримує дані у продавця, він передає інформацію до Держпродспоживслужби.
  3. Контрольна закупка. Податківець купує товар в інтернет-магазині, щоб зафіксувати, що продавець не надав фіскальний чек.
  4. Фактична перевірка. Податкова служба проводить її за місцем реєстрації ФОП або дає доручення управлінню ДПС, уповноваженому проводити перевірки за цією адресою.

Власники інтернет-магазинів повинні слідкувати за тим, у якому режимі працює ПРРО. Якщо під час фактичної перевірки на ПРРО відкрита зміна, це означає, що магазин працює за адресою реєстрації. Якщо підприємця в цей час немає на місці, податкова може розцінити це як неправомірний недопуск до перевірки.

Як ФОПам уникнути штрафів?

Отже, ключовим моментом у податкових перевірках інтернет-магазинів є дотримання вимог Закону № 3219-ІХ. Податківців цікавить, чи є в інтернет-магазині касовий апарат і чи видає продавець фіскальні чеки.

Станом на 1 грудня 2023 року Податкова служба наклала на підприємців 1,65 млрд грн штрафів за порушення при роботі з реєстраторами розрахункових операцій (РРО). Кількість штрафів становить майже 30 тисяч

— Сервіс відкритих даних Опендатабот

Нагадаємо, що після припинення воєнного стану держава скасує мораторій на документальні перевірки. ДПС зможе перевіряти, чи виконував власник інтернет-магазину вимогу щодо фіскалізації платежів з 1 жовтня 2023 року.

Тож, щоб уникнути штрафів, підприємці повинні пересвідчитися, чи можуть вони за законом працювати без касових апаратів. Підстави для цього зазначені в ст. 9 Закону № 3219-ІХ. В усіх інших випадках для інтернет-магазину слід зареєструвати касовий апарат.

Як «Вчасно.Каса» допомагає уникати штрафів?

Програмний РРО — найзручніше рішення для інтернет-магазинів. На маркетплейсі його можна поєднати з касою і не купувати додаткового обладнання.

ПРРО видає покупцям електронні чеки: продавець надсилає їх електронною поштою, в месенджері або іншим способом. За потреби можна роздрукувати електронний чек і надіслати його разом із товаром.

Підприємець може зареєструвати ПРРО онлайн протягом одного дня. Програмна каса автоматично обмінюється даними із сервером ДПС і формує податкову звітність.

«Вчасно.Каса» — найкраще ПРРО для старту

Видавайте чеки стабільно — навіть без електроенергії

FAQ

В яких випадках інтернет-магазини можуть не використовувати ПРРО?

Інтернет-магазини не зобов'язані використовувати РРО, якщо проводять розрахункові операції із зарахуванням коштів на IBAN.

Яка група ФОП потрібна підприємцю, щоб відкрити інтернет-магазин?

Підприємець — платник єдиного податку має право продавати товари через інтернет. Для такої діяльності можна обрати другу або третю групу єдиного податку.

Як відбувається фактична податкова перевірка ФОП, якщо інтернет-магазин зареєстрований за місцем проживання підприємця?

За законом під час фактичної перевірки ФОП повинен надати документи на вимогу податківця. Умови такої перевірки закон не визначає (наприклад, немає вимоги надати місце для ознайомлення з документами). Тож податківець і підприємець домовляються про це особисто.