Що таке POS-термінал і як він працює?

Все більше українських покупців оплачують товари банківськими картками. Дослідження компанії Master Card показало: 68% українців надають перевагу безготівковим розрахункам, а 10% — уникають торгових точок, де немає можливості розрахуватися карткою.

Щоб приймати оплату картками, магазини використовують POS-термінали. Як вони працюють — розповімо у статті.

Що таке POS-термінал?

POS-термінал (від англ. point of sale — «точка продажу») — це пристрій, що дозволяє покупцям розраховуватися за товари банківськими картками. Такий спосіб оплати зручний як для покупця, так і для продавця. Зокрема:

  • коли у покупця немає з собою готівки;
  • коли у покупця є лише великі купюри, а продавець не може видати решту;
  • коли покупець отримує кешбек за оплату карткою тощо.

Види POS-терміналів в Україні

Провайдери пропонують різні види POS-терміналів для різних точок продажів. Серед них найчастіше використовують:

  • Стаціонарні. Найбільш поширений вид POS-терміналів. Їх використовують у касах магазинів, аптек тощо. Такі POS-термінали підключають до інтернету через Wi-Fi або Ethernet-кабель.
  • Переносні. Широко використовуються для виїзної торгівлі. Крім інтернет-з’єднання вони потребують джерела живлення.
  • Інтегровані. Такі POS-термінали об’єднані з програмами для обліку товарів, управління фінансами тощо. Можуть бути контактними або безконтактними (приймають оплату через NFC).
  • Сенсорні. Інтегровані в каси самообслуговування.

Щоб використовувати POS-термінал у точці продажу, підприємець повинен укласти договір з банком-еквайром. Оплата карткою складається з таких кроків.

Як працює POS-термінал?

1

Введення даних. Продавець вводить суму оплати в POS-терміналі за допомогою клавіатури, сканера штрих-кода тощо.

2

Зчитування картки. Покупець вставляє або прикладає картку до POS-термінала.

3

Перевірка залишку на рахунку. Термінал надсилає запит на сервер банку, який видав картку, щоб перевірити залишок коштів.

4

Підтвердження платежу. Банк підтверджує платіж. Інформація про успішну оплату з’являється на дисплеї POS-термінала.

5

Видача чека. POS-термінал видає покупцю чек оплати. Щоб видавати фіскальний чек, потрібно підключити до термінала РРО або ПРРО.

Банк-еквайр списує з картки покупця суму оплати і згодом перераховує її на рахунок продавця. Термін зарахування коштів вказаний у договорі.

Процедура оплати через POS-термінал може змінюватися залежно від того, яка технологія еквайрингу в ньому застосована. Зокрема, в мобільних POS-терміналах можна оплачувати товари за допомогою QR-коду, Tap-to-Phone або іншими способами.

Який POS-термінал обрати: провайдери

В Україні POS-термінали обслуговують понад 50 банків. Кожен із них пропонує різні тарифи і пакети послуг. Тож продавцю, перш за все, слід ознайомитися з умовами, щоб обрати оптимальний варіант для свого бізнесу.

Зокрема, більшість банків надають POS-термінали в оренду. Продавець може зекономити кошти на купівлі терміналу, однак тариф передбачатиме щомісячну орендну плату і комісію за кожну транзакцію.

Також слід звернути увагу на сумісність терміналу з сервісами, які продавець використовує в точці продажу. Наприклад, заклади харчування використовують сервіси відстеження замовлень, магазини — системи складського обліку тощо. Під різні потреби бізнесу підходять різні моделі POS-терміналів.

Щоб видавати покупцям фіскальні чеки, термінал варто поєднати з програмною касою. Завдяки цьому продавець спростить опрацювання платежів і буде дотримуватися вимог податкового законодавства.

Як підключити POS-термінал у точці продажу?

Після того, як продавець обере провайдера, для підключення POS-терміналу в точці продажу потрібно виконати такі дії.

Підписати договір еквайрингу. Продавець надає копію паспорта і РНОКПП, довідку про наявність рахунку в банку і документи, що підтверджують право власності або оренди приміщення, в якому встановлять POS-термінал. В договорі вказують порядок розрахунку за послуги еквайрингу, права та обов’язки сторін й інші умови.

Підключити термінал. Пристрій встановлюють працівники банку — зазвичай це відбувається протягом двох тижнів від підписання договору. Також працівники проводять навчання, як працювати з POS-терміналом.

Присвоїти МСС-код. Банк-еквайр надає продавцю Merchant Category Code — категорію продавця (продукти, одяг, розваги, ресторани і кафе). Завдяки цьому покупці можуть отримувати кешбек.

Як поєднати POS-термінал із РРО

Інтерфейс сучасних POS-терміналів дає можливість під’єднувати різні пристрої — РРО, сканери штрих-кодів тощо. Зокрема, продавці часто поєднують термінали з касовими апаратами (РРО і ПРРО), щоб видавати покупцям фіскальні чеки.

Згідно з постановою Кабміну № 894, усі точки продажів у населених пунктах, у яких проживає понад 5000 мешканців, повинні надавати можливість безготівкової оплати. Тож поєднання фізичної або програмної каси з POS-терміналом дозволяє дотриматися норм закону.

Зокрема, програмний РРО (ПРРО) «Вчасно.Каса» можна підключити до POS-терміналу від багатьох українських банків. З’ясуйте, за яким протоколом працює банк-еквайр і приєднайте ПРРО за допомогою Device Manager — програми для керування ПРРО і всім торговим обладнанням (терміналами, сканерами штрих-кодів тощо). Зареєструйтесь у сервісі «Вчасно.Каса» і в налаштуваннях додайте POS-термінал. Якщо ви працюєте через облікову систему — налаштуйте інтеграцію.

Які переваги використання POS-терміналу разом із ПРРО «Вчасно.Каса»?

Використання POS-терміналу разом із ПРРО «Вчасно.Каса» має ряд переваг:

  • дозволяє дотриматися усіх норм податкового законодавства щодо оформлення фіскальних чеків;
  • фіскалізує всі види безконтактних платежів;
  • якщо банк оновлює протоколи роботи терміналу, «Вчасно.Каса» контролює ці зміни;
  • ПРРО «Вчасно.Каса» легко підключати до POS-терміналів різних видів. Видавати фіскальні чеки можна з облікової системи або з веб-кабінету «Вчасно.Каса».

Видавайте чеки за всіма вимогами з «Вчасно.Каса»!

Отримайте безкоштовну консультацію та дізнайтеся більше про фіскалізацію та касову дисципліну.

Поширені запитання

Чи потрібно реєструвати платіжний термінал у податковій?

Ні, реєструвати POS-термінал у податковій службі не потрібно.

Які банки мають POS-термінали з ПРРО «Вчасно.Каса»?

Можна підключити термінали більшості банків країни. Перелік банків, POS-термінали яких можна поєднати з ПРРО «Вчасно.Каса», доступний за посиланням. Список постійно доповнюється.

POS-термінал не поєднано з РРО/ПРРО: чи обов’язкові в чеку рядки 11-18?

Закон про РРО не вимагає поєднувати РРО з платіжним терміналом. Однак при підключенні ПРРО «Вчасно.Каса» з POS-терміналом у чек потрапляють усі необхідні дані ЕПЗ.